Praca jałowa

W trybie pracy jałowej (ang. idle mode) mogą pracować tylko mikrokomputery wykonane w technologii CHMOS (80C48, 80C49, 80C50). Zatrzymany zostaje procesor (nie są wykonywane żadne rozkazy), natomiast zegar i układ czasowo- licznikowy pracują normalnie. Aktywny jest także system przerwań. Pobór prądu zasilania jest w przybliżeniu dwukrotnie mniejszy niż w czasie normalnej pracy. Wprowadzenie układu w stan jałowy jest dokonywane programowo, za pomocą rozkazu IDL (kod $01 - specjalnie w tym celu dodanego do listy rozkazów mikrokomputerów wykonanych w technologii CHMOS. Wykonanie tego rozkazu powoduje odłączenie zegara taktującego od jednostki centralnej. Zawartość wszystkich rejestrów wewnętrznych (licznika rozkazów, słowa stanu, akumulatora), znaczników programowych oraz wewnętrznej pamięci danych nie zmienia się przez cały czas trybu jałowego. Ponadto:
- porty P1 i P2 zachowują stan logiczny w jakim były w chwili wykonania rozkazu IDL;
- jeżeli port BUS pracuje jako wyjście bezpośrednie, to zachowuje wpisane doń dane, w innych przypadkach - jest w stanie dużej impedancji;
- sygnały sterujące: ALE, /RD, /WR, PROG i /PSEN są w stanie nieaktywnym, tzn. ALE - 0 logiczne, pozostałe - 1 logiczna;
- jeśli do wyjścia T0 był dołączony zegar, to pracuje on normalnie.

Wyjście ze stanu jałowego może nastąpić w dwojaki sposób. Pierwszy polega na zgłoszeniu przerwania (zewnętrznego lub z układu czasowo-licznikowego) - oczywiście wtedy, kiedy w chwili wykonania rozkazu IDL odpowiednie przerwanie zostało odblokowane. Przyjęcie przerwania odbywa się tak samo, jak w czasie normalnej pracy. Powrót z programu obsługi (po wykonaniu rozkazu RETR) nastąpi pod adres następujący po tym, pod którym jest umieszczony rozkaz IDL.

Drugi sposób polega na zerowaniu systemu. Ponieważ w czasie trybu jałowego pracuje zegar systemowy, to do pełnego zainicjowania układu wystarczy, aby sygnał zerujący /RESET trwał przez pięć cykli maszynowych.

Powrót